Pôžičky sú všade

Ani nemusíte hľadať možnosti pôžičiek, aby ste ponuky na výhodnú pôžičku videli všade. Nie je to váš problém, je to skutočnosť. Idete po ulici a na každom roku vidíte nejakú prevádzku, kde vám ponúkajú peniaze. Pôžičkárne sa vyskytujú v mestách ako huby v lesoch. A nie len to.

Prídete popoludní domov, v schránke na chodbe domu nájdete letáky s akciovým tovarom všetkých druhov a použitia. Potreby pre domácnosť, potreby pre záhradkárov, náradie pre domácich majstrov či oblečenie pre deti. A v každom letáku sú samozrejme inzeráty s ponukou pôžičiek. Myslím, že obchodníci to majú dobre vymyslené. V jedinom propagačnom materiáli vás upozornia na veci, bez ktorých „nemôžete žiť“ a súčasne vám ponúknu možnosť, ako na kúpu takejto veci získať okamžite hotovosť. Len jedinú vec vám nikdy v inzerátoch na pôžičky nepovedia: ako budete pôžičky splácať.

Je to len na vás a vašej zodpovednosti. Sami si musíte uvedomiť, aké sú vaše skutočné možnosti a vaše reálne príjmy. Koľko z toho, čo zarobíte alebo dostanete ako dôchodok či sociálne príspevky ste nútený každý mesiac minúť za pravidelné platby (inkaso za byt, faktúru za paušál, vyúčtovanie elektriny) a koľko vám ostáva na splátky pôžičky. Či vám vôbec niečo zostane. Ak vám vaša kalkulácia ukáže, že ste každý mesiac v pluse napríklad 50 €, tak po započítaní nepredvídateľných maličkostí si môžete dovoliť každý mesiac splácať takých tridsať eur. Do roka to je 360 eur. Za tri roky cez tisíc eur. Je len na vás, akú veľkú pôžičku a na akú dobu splácania si zoberiete. Len uvažujte racionálne. Skutočne potrebujete zobrať si pôžičku a kúpiť niečo do domácnosti, alebo len chcete zlepšiť svoj komfort bývania? Nedokázali by ste tých tridsať (pri uskromnení sa aj päťdesiat) eur každý mesiac odložiť namiesto splácania pôžičky a potom si kúpiť, čo doma potrebujete? Ušetríte na úrokoch, ak chvíľu počkáte.

Iná situácia nastane, ak sa vám náhle pokazí práčka, chladnička alebo kotol na kúrenie v rodinnom dome. Tam veľa na rozmýšľanie nemáte. Ak nemáte úspory (a vtedy sa hodí, ak ste tých zvyšných tridsať eur každý mesiac nerozhádzali na zbytočnosti), musíte si zobrať pôžičku na vyriešenie svojho problému a potom splácať opravu, bez ktorej by sa vaša domácnosť zastavila. Ako bonus získate moderný spotrebič so zníženou spotrebou elektrickej energie, takže aj nižšie účty za elektrinu. Tento bonus k splátka vám zníži celkové náklady na pôžičku a odľahčí váš rodinný rozpočet.